- Komerční sdělení -aktuality

Císařský jadeit připutoval z daleké Číny až do Evropy. Čím je zvláštní?

Jadeit patří mezi monoklinické minerály. Odkud pochází a co všechno je na něm pro současného člověka zajímavé?

Mýtická zelená záře

Jadeit se vyskytuje v mnoha odstínech od bílé po temně zelenou, přičemž ceněná je zvláště čistě zelená podoba. Vyhledávaný jablkově zelený odstín působí velmi svěže. Pozoruhodné také je to, že zbarvení kamene je podmíněno místem nálezu. Jadeit se dále vyznačuje průsvitnou až neprůsvitnou barvou a skelným až mastným leskem.

Když jím prochází sluneční světlo, vzniká tajuplná tlumená záře, která působí téměř mysticky. Není tak s podivem, že tento kámen přitahuje intenzivní zájem.

Přes nesporně atraktivní vzhled si však lidstvo nejprve všimlo údajných pozoruhodných účinků tohoto minerálu. Jeho původní název zněl „piedra de ijada“, což znamená v překladu „ledvinový kámen“. Zkrácením na jade pak vznikl dnešní termín „jadeit“.

Pro Evropu tento kámen objevili Španělé, kteří se s ním setkali na svých výpravách do Střední Ameriky. Dnes se naleziště nacházejí v Japonsku, Číně, ale i v Koreji, Rusku či v USA.

Kámen čínských císařů

Právě v Číně se už od starověku jadeit těší mimořádné oblibě. V éře dynastie Han se dokonce tehdejší císaři pohřbívali i s jadeity. Popularita těchto nerostů v zemi napříč staletími nijak neutichla. Stále se jedná o symbol státní moci a tzv. císařský jadeit je tak vnímán dokonce jako hodnotnější než samotné zlato. Kámen využívá i tradiční čínská medicína.

Zajímavý je však i pro běžné Evropany, a to především jako klenotnický kámen využívaný pro výrobu šperků. Ovšem pozor, nošením může tento minerál přirozeně změnit barvu. Proto je duchovně založenými lidmi považován za kámen, který má dokonce vlastní život.

Šperky z jadeitu jsou proto zcela unikátní. Nejlépe se jeho vlastnosti projeví při vybroušení do kulatých a zaoblených tvarů. Velmi zajímavě vypadají například zlaté šperky s jadeitem. Půvabná je však i kombinace s bílým kovem. Stříbrné šperky s tímto kamenem jsou proto mezi dnešními zákazníky rovněž mimořádně oblíbené.

Další informace se dočtete v článku Šperky s jadeitem na našem blogu o špercích.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek