- Komerční sdělení -aktuality

Pampeliška a její léčivá síla! Víte, na co využijete kořen a na co listy či květ?

Pampelišku na loukách lze nalézt od dubna až do října. Pro léčebné účely lze využít kořen, listy i květy rostliny.

TASR 07.09.2021 10:00 pampeliška, sirup Foto: Shutterstock
Pro léčebné účely lze využít kořen, listy i květy pampelišky.
O příznivých účincích pampelišky se vědělo již v 10. století. Pampeliška podle RÚVZ posiluje funkce jater a žlučníku, pomáhá při zánětech a kamenech v ledvinách a močovém měchýři, stimuluje látkovou výměnu, zlepšuje chuť do jídla či účinkuje při žaludečních a střevních potížích. Používá se také při cukrovce, pomáhá při artróze a je účinná i při kožních onemocněních, jako akné či ekzém. Na sociální síti připomněl Regionální úřad veřejného zdravotnictví (RÚVZ) Bratislava hlavní město.

Za nejúčinnější část je považován kořen, protože pomáhá při trávicích potížích, zánětu jater, problémech se slezinou, žlučníkem, při žlučníkových kamenech, a při anémii. „Vědecké studie dokonce popisují účinek extraktu z kořene pampelišky na některé druhy rakovinných buněk, když po podání tohoto extraktu došlo k jejich zániku,“ přiblížil RÚVZ.

chléb, pečivo, bageta, pekárenské výrobky
ČTĚTE VÍCE
Jak správně zmrazit chléb či rohlíky? Na co si dát pozor?
V listech jsou bohatě zastoupeny vitaminy C, A, D, B a K, kyselina křemičitá a karotenoidy a množství minerálních látek, jako draslík, sodík, hliník, měď, vápník, křemík, síra a fosfor. „Pro vysoký obsah železa, pomáhají při léčbě anémie a při únavě. Přítomnost zeaxantinu a luteinu zase udržuje zrak v dobré kondici, „upřesnil RÚVZ.

Z listů je možné připravit čaj či využít je přímo do salátů a polévek. Z květů pampelišek se zas nejčastěji vyrábí med, sirup nebo čaj. Květy však nejsou vhodné k sušení. „Nápomocné jsou při léčbě onemocnění dýchacích cest a podporují vykašlávání. Můžeme ho použít nejen k léčbě, ale i preventivně, „konstatoval RÚVZ.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek