- Komerční sdělení -aktuality

Co dělat s památkou po dovolené, spálenou kůží?

1
Daň za nedodržování ochranných opatření před slunečními paprsky se může projevit poškozenou pokožkou. Proč není vhodné si ji odlupovat a jak se se spálením poprat hovoří v rozhovoru pro Pravdu přední slovenská dermatoložka MUDr. Michaela Blaško, PhD. ze společnosti INTERKLINIK.

Martin Harvan 08.09.2021 15:00 léto, slunce, kůže, opalování Foto: Shutterstock
Můžeme říci, že tzv. bezpečné opalování vůbec neexistuje.
Co se z fyziologického hlediska děje s kůží po jejím spálení sluncem?

UVA záření je zodpovědné za předčasné stárnutí kůže, UVB zase za její zarudnutí a spálení. Nejjednodušším způsobem jak zabráníme škodlivým účinkům slunečního záření je dennodenní používání krémů s širokospektrální ochranou proti UV záření. Na jaře, v létě, v zimě, na horách či u moře potřebujeme krém s ochranným UV faktorem každý den. Ideální je vytvořit si z jeho nanášení zvyk, rutinu. Každé vystavení se UV záření je rizikové.

Takže opalování bez rizika vlastně neexistuje?

Můžeme říci, že tzv. bezpečné opalování vůbec neexistuje. Každé opalování vede k rychlejšímu stárnutí kůže. Častý pobyt na slunci může dokonce způsobit zdravotní potíže. Proto každodenní ochrana před UV zářením by se měla stát naší každodenní ranní rutinou tak, jak mytí zubů. Nejrizikovější časy pobytu na přímém slunci jsou mezi 10 – 16:00 hod. No ani hodiny před a po těchto časech nejsou na 100% bezpečné. Pokud chceme nebo musíme být na slunci iv těchto hodinách, musíme se chránit krémem s dostatečně vysokým a účinným UV faktorem. Změna zbarvení naší kůže znamená i její poškození. UV záření proniká i přes slunečník, oblečení, okno, sklo apod. Ani mraky nejsou ochranným stínem. Oblačnost může dokonce UV záření ještě zintenzivnit.

Jak probíhá proces hojení kůže po spálení slunečními paprsky?

Rozeznáváme několik stupňů spálení kůže v závislosti od projevů na kůži samotné. První stupeň je mírně zarudnutí kůže, druhý stupeň intenzivní zarudnutí kůže, třetí stupeň intenzivní zarudnutí kůže s tvorbou puchýřů a celkovými příznaky nebo i bez celkových příznaků, které zahrnují projevy úpalu, jako zvýšená teplota, třes, bolest hlavy, pocit na zvracení apod. V zásadě po spálení se pokožka zvykne začít loupat a odlupovat, přibližně po třech dnech od nadměrného vystavení UV záření (slunečním paprskům). Loupání pokožky trvá obvykle několik dní v případě mírného spálení a v případě intenzivního spálení kůže až týdnů.

Je nebezpečné odlupovat si z těla spálenou kůži?

Ano, narušením kožního krytu mohou vznikat mikrotrhlinky nebo i větší poranění, které jsou bránou vstupu pro různé infekce. Navíc se tyto ranky mohou hojit nehezkými pigmentovými skvrnami či dokonce jizvami.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek