- Komerční sdělení -aktuality

Kde děláme největší chyby při hubnutí?

Zdravá strava a dostatek cvičení. Pokud nestačí ani tato kombinace faktorů, které bojují proti nadváze a obezitě, něco není v pořádku. Odbornice na diety tvrdí, že za pomalým shazováním kilogramů stojí nenápadné stravovací zlozvyky.

Martin Harvan 10.09.2021 11:00 zdravá strava, ovoce, zelenina, ořechy, výživa Foto: Shutterstock
Dosahování trvalých výsledků při hubnutí brání podle nedávného výzkumu populární práce z domova.
Které k nim patří?

„Viděla jsem už mnoho lidí, kteří jsou frustrovaní z toho, že cvičí a dobře se stravují a přesto se u nich nedostavují požadované výsledky při hubnutí. I když mnoho z nich ví co má jíst, problém je při zavádění stravovacích návyků do stavováním. Takovým problémem je například to, když se někdo sice kvalitně stravuje, ale celý svůj život konzumuje jídlo ve stresu nebo velmi rychle, „vysvětluje některé z důvodů zpomaleného hubnutí pro portál eatthis.com odbornice na výživu americké Akademie výživy a dietetiky Roxana Ehsan. Změnu hmotnosti směrem k nižším hodnotám na váze spatříme podle ní až v případě, kdy odstraníme ze svého stravování sice nenápadné, ale zato negativní stereotypy.

Přibíráme iz práce z domu

Dosahování trvalých výsledků při hubnutí brání podle nedávného výzkumu populární práce z domova. Studie ukázala, že stále více lidí pracujících na takzvaném home office si nedopřeje přestávku na oběd. Většina z dotazovaných potvrdila, že jídlo sice na oběd konzumují, ale zároveň přitom sledují úlohy na monitoru počítače. Někteří z respondentů si vybudovali takové zvyky nejen během oběda, ale už i při snídani nebo později, při večeři. Roxana Ehsan varuje, že absence přestávky na jídlo může v konečném důsledku přinést více škody než užitku. „Snižuje to naši produktivitu, náladu a vede to k tomu, že se přejídáme. Toto způsobuje přibírání na váze, „zdůrazňuje.

Toto nesním a ani tamto jídlo

K největším zlozvykem, které jsou spojeny se zbavováním se nadbytečného tuku patří i vynechávání jídel. Jde o trochu pokřivené dodržování pravidla, že příjem energie musí být nižší než výdej. Potřebnou rovnici se však ve snaze rychle zhubnout snaží někteří nadšenci zvládnout právě vypouštěním jídel ze stravovacího plánu. Podle zmíněné výživové specialistky však takový přístup ničí hnací motor hubnutí, kterým je náš metabolismus. Látková výměna totiž odpovídá za rychlost zpracování všech živin včetně tuků. Snižování kalorické hodnoty na minimum se tak může negativně podepsat pod fungování metabolismu. „Měli bychom pochopit, že musíme jíst dostatek kalorií, aby byl náš metabolismus aktivní, přičemž vynechávání jídel ho může zpomalit,“ varuje.

žena, koláč, kalorie, ovoce, zdravá strava, trénink
ČTĚTE AJ
Co víme o kaloriích ve stravě a v těle?
Rychle, ale s jo-jo efektem

Stejně upozorňuje i na rychlé a pokoutně diety. Přestože mohou na první pohled vypadat zdravě, opak je pravdou. Jde například o častou konzumaci jednoho druhu polévky, diety z krabiček nebo různých katalogů. Odborníci nepopírají, že tyto diety vedou ke ztrátě hmotnosti. Jedním dechem však třeba dodat, že existuje vysoká pravděpodobnost návratu k původní váze po skončení takové diety. V neprospěch zdravého hubnutí však hraje i překotné jedení. Podle Roxany Ehsan trvá asi dvacet minut, dokud mozek zaregistruje, že máme plný žaludek.

Bezlepkové? Ne pro každého

Na pulty obchodů se z času na čas dostávají i produkty, které jsou určeny pro úzkou skupinu lidí. Jde například o bezlepkové potraviny. Vyrábějí se výhradně pro lidi, kteří mají potíže s trávením bílkoviny zvané lepek. I přesto však po těchto potravinách sahají někteří lidé ve víře, že se jim podaří zhubnout. Odborníci upozorňují, že v současnosti neexistuje žádný vědecký důkaz, který by domněnku o hubnutí, ke kterému by přispěly bezlepkové potraviny. Navíc jde často o upravované potraviny, které mohou mít někdy vyšší množství energie než očekáváme.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek