- Komerční sdělení -aktuality

Děti mají jíst „duhu“! Co dělat, když jisté potraviny odmítnou?

1
V zavádění nových chutí do jídelníčku dítěte musí být rodiče vytrvalí.

Pravda, nb 08.09.2021 07:00 dítě, strava, zdravá strava, talíř, zelenina Foto: Shutterstock
Pokud nabídnou rodiče dítěti potravinu jednou a ono ji odmítne, už se k ní nevrátí. A to je chyba.
Pokud jste rodičem malého či většího dítěte pak víte, že jen tak něčím na talíři se mu často nezavdacis. Je však neustal myslet na to, jaké potraviny na stole před vaší ratolestí skončí. Pokud říkáme, že děti mají jíst „duhu“, jde o pestrost a vyváženost ve stravě.

„Je důležité dětem neustále vysvětlovat, co se zdravé a vyvážené stravy týká, že mají jíst všechno a v různých barvách,“ říká Anetta Vaculíková, zakladatelka občanského sdružení Skutečně zdravá škola. „Přes zážitek se pestrost do stravy zavádí nejsnáze,“ tvrdí (viz video).

V zavádění nových chutí do jídelníčku dítěte musí být rodiče vytrvalí. „Pokud nabídnou dítěti potravinu jednou a ono ji odmítne, už se k ní nevrátí. Přitom dítě potřebuje až 11krát novou chuť vyzkoušet, aby k potravině změnilo svůj postoj nebo si ji oblíbilo, „popisuje Vaculíková a zároveň tvrdí:“ Nejlepší cestou je poskytovat dětem ucelený obrázek o tom, jak jídlo vzniká, odkud pochází, pak si z něj cosi společně uvařit … Děti jsou přirozeně zvědavé a budou chtít vědět, jak jídlo chutná. Jsou často odtržené od reality a neznají proces jako jídlo vzniká, jak se připravuje. „

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek