Člověk je snad nejčastěji fotografovaným objektem. Lidé se fotí v pohybu, dělají se jim portréty nebo jsou součástí pouličních fotografií. Člověk totiž dodává fotografiím život, bez nich by fotografie byly mrtvé. Existují ale věci, na které byste měli při focení osob rovnou zapomenout.
Základním pravidlem, které byste měli vždy dodržovat, je respekt. Přistupujte ke každému modelu s respektem, ať se jedná o portrétování v ateliéru nebo focení z dálky. Uvidíte, že fotky budou mnohem lepší.
Kompozice je základ
Ať chcete nebo ne, bez správné kompozice se nikam nepohnete. Kromě toho, že byste měli dodržovat obecná fotografická pravidla. U focení lidí v exteriérech byste se měli mít na pozoru a dát si pozor na objekty kolem focené osoby.
První z nich jsou srostlice, kdy například z hlavy portrétované osoby „roste“ sloup pouličního osvětlení, větev stromu či jiný předmět. Na první pohled to může vypadat jako vtipná momentka, ale osoba na fotografii to tak vidět nemusí.
Pozor si dejte i na ořez osob v kloubech, vždycky ořezávejte osoby nad kloubem nebo pod ním. Výsledek pak bude vypadat mnohem lépe.
Důležité je také ohlídat si, aby osoby na fotografiích nebyly příliš malé. Vždy je lepší udělat pár kroků blíž k modelu. Nebuďte líní a v tomto případě zapomeňte na zoom.
Respektujte své modely
Kromě toho, že byste měli mít od svých modelů souhlas s focením, měli byste také respektovat jeho přání. To je bez debat, ať už se jedná o zákazníka, který si u vás zaplatí focení nebo budete fotit někoho z rodiny či kamarádů na dovolené nebo na výletě. Pokud se vám tedy povede zachytit vtipnou momentku, ukažte ji svému modelu, a když ji bude chtít smazat, tak to udělejte. To platí i v případě, že osoba nechce být fotografovaná, prostě nefoťte.
Podobné je to i v případech, kdy vám osoba před fotoaparátem řekne ne. Pak byste určitě měli přestat mačkat spoušť.
Vyvarujte se technických chyb
Fotografie lidí mohou pokazit i technické nedostatky, rozostřené fotografie, zavřené oči, mrknutí, a další drobnosti. Především oči by měly být vždy perfektně zaostřené. Pokud budete fotit skupinu lidí, dbejte na to, aby všechny osoby měly vidět celou tvář. Nepůsobí dobře, když je někomu vidět pouze část obličeje.
Mezi jednotlivými záběry kontrolujte expozici. Přesvícený obličej nebo nepěkné stíny by na fotce rozhodně neměly být. Nespoléhejte se však na postprodukci, přeexponované fotky není lehké v počítači opravit.
Berte focení lidí s nadhledem
Nadhled byste měli mít vy i váš model. Vše je o komunikaci a o napojení se na sebe. Kromě toho, že zvládnete svůj fotoaparát, měli byste zvládnout i komunikaci s modelem. Je potřeba být tak trochu psychologem. Budovat byste také měli důvěru a pocit bezpečí. Nikdy nenuťte své modely do póz, které jim nejsou příjemné a v kterých se necítí dobře.
https://tydenikpodnikatel.cz/nejdulezitejsi-vec-pri-investovani/
https://financemoderne.cz/objevte-s-nami-pestry-svet-drahych-kamenu/
https://finpartner.cz/virtualni-platebni-karta-vyplati-se-ji-pouzivat/