Okurky, zelí, pěstuje i sladké džemy, jahody … Kolik kalorií v sobě ukrývají? Jak je jíst zdravěji a zůstat přitom ve své linii?
I vy jste celou podzim zavařovaly a připravovali zásoby na zimu? I když jsou kompoty, konzervy a zavařeniny chutné a skvělé se hodí k dobrým obědem, mohou být pořádně kalorické. Jak si vybrat ty správné pokud chcete mít sexy postavičku?
Ovoce a zelenina jsou důležitými výživovými látkami doslova nabité. Najdete v nich vitamíny, minerály, vlákninu a další zdraví prospěšné látky. Pro období zimy, kdy je sezónní zeleniny méně zavařují šikovné hospodyňky dary přírody, abychom si měli během mrazivých dnů na čem pochutnat.
I když chutnají skvěle, při dietách a udržování hmotnosti mohou být některé z nich velmi zrádné. Ředitelky Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment Kateřiny Skybová jsme se ptali, zda jsou kompoty velkou kalorickou bombou, ale i to, jak je připravit zdravější.
Jsou zavařeniny, džemy, zeleninové konzervy a další upravené potraviny z ovoce a zeleniny součástí zdravého jídelníčku?
Obsah vitamínů a minerálních látek je v konzervované zeleniny nižší než v čerstvé. Termolabilní jsou zejména vitamin C a vitaminy skupiny B. Minerály se vyluhovat do tekutin.
Nejvíce vitamínů zachováme v konzervované zelenině jejím zpracováním hned po sklizni, kdy jich obsahuje nejvíc a šetrnou tepelnou úpravou. Tedy využitím co nejnižších teplot a nejkratšího času, který je na tepelnou úpravu a sterilizaci potřebný.
Nejlepší je zelenina ze známého zdroje a zpracována doma. Tak víte, co jíte a víte její úpravu ovlivnit. Pokud jste při konzervování používali jen potřebné množství soli a octa, je doma sterilovaná zelenina dostatečné kvalitní a výživově hodnotná. Stejně to platí při přípravě kompotů, kde je možné kontrolovat použité množství cukru, zda nepoužít ho vůbec.
Pokud mluvíme o hubnutí, problémem je zelenina konzervovaná v oleji, bylinkové pestrá a omáčky, protože přidán olej významně zvyšuje jejich energetickou hodnotu. To platí io džemech a kompotech s přidaným cukrem, kde zas energetickou hodnotu pokrmu zvyšuje cukr.
Při udržování hmotnosti si můžete tyto typy jídel dopřát, i když ideální s mírou, občas a v malých množstvích. Snadno se z nich tloustne. Měli byste vědět, že vlastnosti sterilované zeleniny, kterou si koupíte v obchodě, mohou být vylepšené přibarvováním, aromatizací, zahušťováním, případně přidáním jiných aditiv. Čtěte proto etikety.
Jak je to se sladkými kompoty, které zavařujeme doma? Jsou velmi kalorické?
100 g broskví má asi 160 kJ, 100 g kompotovaných broskví s použitím cukru asi 260 kJ, čili skoro jednou tolik. Rozdíl je tvořen především zvýšeným obsahem cukru v zavařeninu, přičemž se zvyšuje zejména množství jednoduchých cukrů, které chceme v racionální výživě limitovat a jíst jejich co nejméně. Podobně je to i s jinými druhy ovoce.
Přestože ideální je jíst čerstvé ovoce, zavařené ovoce, zejména to bez přidaného cukru má také svá pozitiva. Obsahuje sice asi o polovinu méně vitamínů a minerálů jako v čerstvé formě, ale stále je v zavařenin najdeme. Jsou zároveň zdrojem vlákniny, jejíž obsah se však loupáním zavařeného ovoce snižuje.
A co okurky, červená řepa, čalamáda, houby, kečup, popřípadě zeleninové pomazánky?
Zavařené okurky jsou naložené v nálevu s octem a cukrem a opět platí, že část vitamínů tepelnou úpravou zmizela, stále však jde o zeleninu. Můžete si je pro pestrost jídelníčku občas dopřát i při dietě a hubnutí. V rámci racionální stravy jsou vhodné.
Pozor na zeleninu v sladko-kyselých nálevech, má přidaný cukr, proto to s ní nepřehánějte, zejména, když se snažíte zhubnout.
Výborná je kvašené zelí či jiná kvašená zelenina, kromě běžných výhod zeleniny obsahuje probiotické kultury, které prospívají střevní mikroflóře. Kysané zelí je naložená v solném nálevu, ve větším množství by ji proto neměli jíst lidé se zvýšeným krevním tlakem. Zelí není vhodná ani pro lidi trpící dnou, v jakékoliv formě.
Bylinky a zelenina se nakládají i do oleje, zpracovávají se i jako pěstují a pomazánky. Je to opět zelenina, čili nese své výhody, pokud je však naložená v oleji, ztrácí se jí diétnosť.
Kečupy, zejména ty koupeno, jsou plné cukru, proto preferujte ty domácí, při kterých obsah cukru můžete regulovat.
Jsou konzervy hrášku, kukuřice, fazolky z obchodu velmi nezdravé?
Konzervovaná zelenina prošla také tepelnou úpravou a sterilizací. Platí pro ni tedy totéž. Hrášek a kukuřice je sladká zelenina, při redukční dietě na ně dejte pozor. Dá se koupit i konzervovaná zelenina, která je upravena způsobem „VAPEUR“, tedy na páře. Zachovává se v ní tak množství mikroživin.
Pokud hledáte formu zeleniny, která dlouho vydrží a je plnohodnotná, tedy jsou v ní uchovány vitamíny v plné míře, volte ji v mražené verzi.
https://casopiszahradkar.cz/poodhalte-svet-mytu-a-legend-spojenych-s-achaty/
https://kbydleni.cz/s-pryskyrici-si-pohrajete/
https://dumweb.cz/vytvorte-si-na-zahrade-misto-ktere-bude-lakat-k-relaxaci/